niedziela, 26 maja 2013

Dziecko lubi bajki

Dlaczego czytanie bajek wpływa korzystnie na rozwój dziecka? Czy pamiętasz bajki, które opowiadali Ci najbliżsi? Bajki w życiu dzieci odgrywają ważną rolę, zachęcają dzieci do angażowania się uczuciowo, sprawiają, że dziecko chętniej poznaje świat oraz pokazują granicę między dobrem, a złem.
Chociaż maluchy nie rozumieją jeszcze treści bajki, to chętniej ich słuchają, gdyż rodzice zmieniają intonację głosu, i obserwują gestykulację. Z kolei starsze dzieci skupiają się na wątkach, przeżywają je. Dlatego niezwykle ważne jest aby w bajkach nie znalazło się miejsce na agresję. Należy zadbać o to, aby bohaterowie zawsze wychodzili z opresji szczęśliwie. Poza tym, bajki umożliwiają odpowiedzenie na pytania, które zdaje im dziecko, zwłaszcza te trudne.

Jakie bajki warto opowiadać? Treść bajek musi być dostosowana do wieku dziecka, jego zainteresowań oraz upodobań. Poza tym, nie należy umieszczać w nich zbyt dużo wątków. Specjaliści radzą aby pobudzać wyobraźnię poprzez wykorzystanie rekwizytów jak rozmaite zabawki. Bajki nie mogą skłaniać dzieci do okazywania strachu poprzez dodane elementy grozy. Jednakże, jeżeli rodzice zdecydują się na opowiedzenie bajki o takiej treści, to nie może odbyć się to przed zaśnięciem dziecka. Rodzic musi znaleźć się w pobliżu.
Zabawki drewniane oraz klocki Lego sprawią, że Twoje dziecko wczuje się w rolę bohatera. Łatwiej przyswoi to chcesz mu przekazać. Nie ograniczaj go, nawet jeśli bajka ma uczyć je nowych zachowań, czy bawić. Pozwól mu uczestniczyć w losach bajkowego bohatera.


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego bloga Pierwsze Słowa. Wiemy jak ważne jest dla Ciebie nawiązania relacji i pogłębienie ich. Zatem, pokusiliśmy się o przygotowanie serii porad dotyczących sposobów porozumiewania się z dzieckiem. Mamy świadomość tego, że nawiązana więź pomiędzy Tobą, a Twoim dzieckiem w okresie dzieciństwa zaprocentuje w przyszłości. Zachęcamy Cię również do wzięcia udziału w dyskusji i podzielenia się z nami Twoją opinią. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz