niedziela, 26 maja 2013

Zrozumieć niemowlaka

Chcesz zrozumieć niemowlaka? Poznaj fazy, przez które przechodzi Twoje dziecka, pozwoli Ci to zrozumieć język kilkutygodniowego człowieka.

Faza 1
Twoje dziecko głęboko śpi. Nic nie jest w stanie go obudzić. Obserwuj czy jednocześnie nie prostuje rąk i nóg. Zwykle odruch Moro zanika w okresie czwartego miesiąca życia. Z reguły oczy dziecka są zamknięte, a gałki oczne nie poruszają się. Dziecko oddycha regularnie, co możesz poznać po unoszeniu się klatki piersiowej. Twarz jest nieruchoma. Jeżeli przyjrzysz się, zauważysz, że Twoje dziecko ma odruch ssania.
Jeśli dziecko twardo śpi, możesz zrobić te czynności, na które wcześniej nie miałaś czasu. Rozmawiaj głośno, i nie chodź na palcach. Nie przejmuj się, że obudzisz niemowlę, obudzenie nie pójdzie Ci tak łatwo. Możesz wybrać zabawki dla dzieci dostosowane do wieku Twojego dziecka. Odwiedź sklep dla dzieci jak najszybciej.

Faza 2
Teraz, Twoje dziecko nie śpi już tak twardo. Płytszy sen możesz poznać po tym, że dziecko porusza się, robi różne miny, marszczy brwi, a nawet uśmiecha się. Maluch oddycha nie regularnie i wydaje z siebie różne dźwięki jak płacz, czy mruczenie. Chociaż oczy ma zamknięte, to widoczny jest ruch gałkami ocznymi. Zwróć na swoje dziecko uwagę, jeśli jakiś dźwięk będzie głośniejszy, zobaczysz, że maluch otworzy swoje oczka.
Nawet jeśli dziecko odezwie się, nie ruszaj go. Pewnie chce sobie jeszcze pospać.

Faza 3
Twoje dziecko jest senne lub wybudza się ze snu? Poznajesz to po jego ruchach, które są płynniejsze. Zaczyna na przemian otwierać oczy i ssać, jeśli delikatnie poruszysz jego usta. Jeśli Twoje dziecko do tej pory spało, to pozwól mu na kontynuowanie snu. Z pewnością niedługo zwiększy się aktywność dziecka. Może będzie miało ochotę na odrobinę zabawy. Pokaż mu modele do sklejania.

Faza 4
Maluch czuwa. Spójrz na jego oczy, czy widzisz jak szeroko są otwarte jego oczy. Dziecko jest gotowe do pracy i skupione. Koncentruje się do tego stopnia, że prawie wcale nie porusza się.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do skorzystania z porad zamieszczonych na blogu Pierwsze Słowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz