niedziela, 26 maja 2013

Mów dużo do dziecka

Czy wiesz, że sposób w jaki porozumiewasz się ze swoim dzieckiem ma wpływ na rozwój jego umiejętności mówienia oraz zdolności komunikacyjnych, i społecznych. Zadbaj o dbałość językową. Już w piątym miesiącu ciąży dziecko zaczyna słyszeć głos matki i bicie jej serca. Po narodzeniu się kształtowanie mowy odbywa w kilku etapach: okres melodii trwający do pierwszego roku , na które składają się na nią: krzyk, gaworzenie, echolalia; okres wyrazu mieszczący się od pierwszego do drugiego roku życia; okres zdania trwający od drugiego do trzeciego roku życia; okres swoistej mowy dziecięcej mieszczący się od trzech do siedmiu lat.

Dziecko nie nauczy się samo mówić, to w jaki sposób będzie przebiegał proces kształtowania umiejętności zależy od otoczenia. Jeżeli dorośli mówią nieprawidłowo, dziecko również będzie posługiwało się nieodpowiednio językiem. Do najczęstszych błędów należą: spieszczanie słów, czy używanie zamienników zamiast prostych zdań.

Dlatego tak ważne jest aby osoby przebywające z dzieckiem, mówiły wyraźnie, i wyraziście. Dużym ułatwienie zarówno dla dzieci jak i dorosłych może być demonstrowanie podstawowych czynności, o których mówią. Można opisywać to co widzi się, znajduje się w pobliżu. Ciekawym pomysłem jest opowiadanie o zabawkach jak zabawki dla niemowląt czy zabawki edukacyjne, które dostępne są w miejscu poświęconym asortymentowi dziecięcemu – sklep dla dzieci. Należy zwracać w nich uwagę na różnorodność kształtów, odcienie kolorów. Dziecko osłuchując się, naśladuje sposób mówienia w każdym aspekcie jak fleksji, słowotwórstwa, składni oraz warstwy leksykalnej języka.

Wypowiedzi dorosłych muszą obfitować w bogaty zasób słów, dzięki temu dziecko będzie umiało posługiwać się słowami oraz znało ich znaczenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy Cię na naszego bloga poświęconego tematyce Pierwsze Słowa. Wspólnie z dzieckiem pogłębiajcie swoją więź w świadomie. Wiemy jak ważny jest prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz